Sommens AIF logo
Sommens AIF
Fotboll

Sommens AIF bäst representerade på tränarutbildning C
2018-03-03 16:17
Henrik Magdesjö, Pontus Gustafsson, Laura Thorstensson och Kjell Johansson (samtliga Sommens AIF) diskuterar träningsupplägg
Sommens AIF var bäst representerade vid vårens tränarutbildning C där vi säkerställde att våra ledare får chansen att utvecklas och inte minst knyta nya kontakter, utbildningen har innehållet mycket teori men även fått chansen att öva på det vi lärt oss i praktiken och det var även här Sommens AIF:s P-01 lag som ställde upp för träning i idrottshuset då Bredstorps IP inte var spelbar.
Första passet hölls den 3 februari och på grund av vädret så blev det mycket teori istället då det inte var spelbart i Bredstorp. Andra tillfället hölls idag (3 mars) och här började vi dagen med teori för att sedan ha praktik tillsammans med Sommens AIF:s P-01 lag vilket var kul, här fick vi öva på hur viktigt det är att få med lek i övningar. Detta då just leken faktiskt övar både motorik och koordination, beroende på vilka lekar det är så kan man även här lägga in så att man bättrar på spelförståelse och kontroll bara genom att man måste vara uppmärksam på vad som händer runt om kring för att inte hamna i en utsatt position. 

Från Sommens AIF hade vi 5 deltagare som genomgick hela kursen och nu är diplomerade i tränarutbildning C. Och dessa är:

Pontus Östlund
Henrik Magdesjö
Laura Thorstensson
Elliot Johansson
Palle Rosén

På första träffen var även Samed Afiev med så innan han är klar med sin utbildning behöver han gå del 2. Utöver Sommen så var även Tranås FF representerade och det blev en som genomgått båda tillfällena och det var Bashar Hameed.
SPONSORER Startuppställningen
SPONSORER